Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Wędrowali śladami dawnego Tomaszowa

Blisko pięćdziesiąt osób wybrało się z Miejską Biblioteką Publiczną 16 września na „Wędrówkę po międzywojennym Tomaszowie”.

Przewodnikiem po zaułkach międzywojennego miasta i jego historii była dr Justyna Biernat - adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, prezes Fundacja Pasaże Pamięci, pedagożka teatru i edukatorka historyczna, laureatka konkursu o Nagrodę POLIN 2020.

Uczestnicy spaceru otrzymali ogromną dawkę wiedzy historycznej na temat odradzającej się w Tomaszowie państwowości. Poznali społeczne i kulturalne uwarunkowania, w których po odzyskaniu niepodległości budził się w mieście duch patriotyzmu i polskości.

Dr Justyna Biernat pokazała Tomaszów jako miejsce zróżnicowane kulturowo i społecznie. Miasto, w którym mimo trudnych warunków rozwijały się przemysł, kultura i edukacja, a społeczności żydowska, niemiecka i polska współpracowały przy procesie odradzania państwowości. W wędrówce pojawiły się: pierwsze powojenne władze, kościoły, inicjatywa obchodów kościuszkowskich, tomaszowscy społecznicy. Nie mogło zabraknąć również historii szkół oraz pierwszej gazety wydawanej w języku polskim.

Ważnym wątkiem opowieści o Tomaszowie było również życie kulturalne: teatralne i literackie. Przywołano duchy: poety, piewcy „modrych wód” – Zygmunta Różyckiego, Juliana Tuwima i jego muzy – Stefanii Marchew.

Międzywojenny portret miasta uzupełniały przemawiające do wyobraźni obecnych obrazki z życia codziennego, mikroopowieści prezentujące ulice i codzienność mieszkańców Tomaszowa.

Wydarzenie zostało realizowane w ramach zadania „W okowach miłości Niepodległej" dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij