Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły muzycznej na Zapiecku

Tablica pamiątkowa upamiętniająca Polaków, mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani przez Gestapo i miejscowych Volksdeutschów, została uroczyście odsłonięta dziś w samo południe, 21 września.

Tablica upamiętnia osoby, które w budynku obecnej Państwowej Szkoły Muzycznej (siedziby niemieckiego Gestapo w okresie drugiej wojny światowej) oddali życie za Ojczyznę, walcząc w strukturach Armii Krajowej Obwodu Tomaszowskiego oraz w innych organizacjach niepodległościowych.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści i ich przedstawiciele, przedstawiciele władz wojewódzkich, władz miejskich i powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, przedstawiciele łódzkiego IPN, centrum edukacji artystycznej w Łodzi, przedstawiciele instytucji kultury oraz mediów, przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele i młodzież szkolna. Na uroczystości obecni byli także potomkowie rodzin Polaków pomordowanych na Zapiecku.

Uroczystości towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 i Państwowej Szkoły Muzycznej, rys historyczny oraz okolicznościowe przemówienia. Odsłonięcia tablicy w imieniu prezydenta miasta Marcina Witko dokonała skarbnik miasta Elżbieta Dratwa wraz z dyrektorką PSM w Tomaszowie Mazowieckim Grażyną Węgrzyńską. Pod tablicą złożono wieńce i kwiaty.

Przypomnijmy, że budynek przy ul. Zapiecek 8, w czasie II wojny światowej był siedzibą Gestapo i miejscem kaźni. W nieludzki sposób katowano tu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic, mówi się nawet o ponad 700 ofiarach, które zginęły z rąk miejscowej hitlerowskiej policji politycznej. Pierwotna tablica, która upamiętniała zamordowanych w tym miejscu tomaszowian, została umieszczona na ścianie budynku w 1957 roku. Kilka lat temu została zdemontowana wraz z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej i zdeponowana jako eksponat w tomaszowskim muzeum. Władze miasta i dyrekcja szkoły muzycznej podjęły starania, by tablica z nową treścią wróciła na swoje miejsca. Było to niezwykle ważne dla mieszkańców i lokalnych organizacji pozarządowych. Starania te zakończyły się sukcesem, nowa treść inskrypcji została zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a sama tablica została zamontowana przy głównym wejściu do budynku.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij