Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Trwają prace w Parku Rodego – umowa na dofinansowanie podpisana

Trwają prace związane z renowacją Parku Rodego. Powstają nowe alejki, oświetlenie, plac zabaw i kącik rekreacyjny. Koszt samej inwestycji to blisko 900 tys. zł.  Na renowację Parku Rodego otrzymamy 300 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.  Miasto otrzyma również finansowe wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

 Park Rodego w trakcie prac

Umowa na dofinansowanie w ramach RPO została podpisana 22 czerwca. Zgodnie z nią pomoc finansowa wynosi 561 175,85 zł,  kwota ta ulegnie jednak jeszcze zmianie ze względu na zmniejszoną wartość zadania związaną z rozstrzygnięciem przetargu na wykonanie prac.

 Przypomnijmy, w ramach zadania przewiduje się następujące prace:

Rewitalizacja zieleni parkowej – wzmocnienie ochrony bioróżnorodności. Rewitalizacja zieleni i renowacja trawników obejmuje następujące prace: ścinanie, przycinanie drzew, przygotowanie gruntu i uporządkowanie zieleni istniejącej, nasadzenie drzew i krzewów. Zadanie obejmuje wydatki związane z nowymi nasadzeniami niezbędnymi do prawidłowej realizacji projektu w tym: roboty porządkowe i przygotowawcze, roboty agrotechniczne, zadrzewienia, trawniki, roboty pielęgnacyjne, także koszty związane z realizacją zadań z zakresu czynnej ochrony przyrody w tym m.in. odnowa miejsc rozrodu dla gatunków chronionych rzadkich, nasadzenia roślin.

Budowa infrastruktury parku.

1) modernizację istniejących bitumicznych alejek, budowę nowych, budowę korytarzy „labiryntu”, alejki wokół placu zabaw, budowę nawierzchni placu zabaw.

  1. a) Szczególną atrakcją ogrodową dla dzieci będzie urządzony w pobliżu placu zabaw ogrodowy zielony labirynt, z odpowiednio strzyżonych krzewów żywopłotowych – „korytarze labiryntu”. Aranżacja falistego żywopłotu w południowej części parku ma na celu wydzielenie dodatkowej przestrzeni, zagospodarowanej w ten sposób by minimalizować elementy architektoniczne, a nakłaniać do wypoczynku w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
  2. b) Przewiduje się modernizację istniejącej nawierzchni i budowę nowych nawierzchni parkowych jako nowe alejki oraz w miejscu istniejących ścieżek.

2) W ramach zadania wykonanie wewnętrznego układu komunikacyjnego przewiduje się również budowę nawierzchni z kostki granitowej pod małą architekturę. Ponadto zostanie utwardzony z kostki granitowej plac pod pomnikiem.

3) Projekt przewiduje budowę elektroenergetycznej linii kablowej oświetlenia terenu parku wraz z instalacją 29 szt. latarni oświetleniowych oraz 2 szt. naświetlaczy i demontaż 23 szt. starych wyeksploatowanych latarni w parku.

Budowa małej architektury – wyposażenia parku, placu zabaw, renowacja pomników.

1) Urządzenia zabawowe montowane na nawierzchni poliuretanowo-gumowej: tablica liczydło i  tablica ksylofon, spirala z kulkami, ślady wilka, bujak, karuzela, huśtawka wagowa, huśtawka wahadłowa, drabinka.

2) Zostaną wykonane elementy małej architektury na placu zabaw i w jego otoczeniu: ławki z oparciem, ławki bez oparcia, stół piknikowy z ławkami bez oparcia, siedziska dla dzieci, kosze na śmieci, stoliki szachowe.

3) Dodatkowo park zostanie wyposażony w elementy małej architektury i wyposażenia parku: ławki parkowe z oparciem, kosze na śmieci, tablica informacyjna malowana proszkowo w kolorze czarnym, stojaki na rowery, kraty pod drzewo.

4) Zaprojektowano również zakup i montaż budek lęgowych dla ptaków i ssaków oraz domki dla owadów w celach eko-edukacyjnych.

5) W ramach zadania zostanie wykonana również renowacja pomników.

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij