Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Tomaszowianie na jubileuszu prof. Jana Ostrowskiego

Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego 16 grudnia uczestniczyła w uroczystościach zorganizowanych w Krakowie z okazji 30-lecia pracy na stanowisku dyrektora Muzeum na Wawelu prof. Jana Ostrowskiego, potomka założyciela naszego miasta Tomasza Ostrowskiego. Jubileusz połączono z pożegnaniem profesora w związku z jego odejściem na emeryturę.

Jubileusz 30-lecia pracy prof. Jana Ostrowskiego

Uroczystość odbyła się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, jednej z reprezentacyjnych komnat królewskich. W jubileuszu wzięło udział wielu znakomitych gości ze środowisk i instytucji kultury. Na zaproszenie prof. Jana Ostrowskiego do Krakowa pojechali również członkowie TPTM. Wraz z życzeniami wręczyli jubilatowi przyznany mu wcześniej okolicznościowy Medal 50-lecia TPTM oraz akt jego nadania. – Dla prof. Ostrowskiego był to bardzo wzruszający moment, a dal nas zaszczyt, bo podziękował nam za to publicznie ‒ mówi Zygmunt Dziedziński.

Prof. dr hab. Jan Ostrowski urodził się 12 czerwca 1947 w Krakowie. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskiwał kolejno stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1992 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie historii sztuki nowożytnej. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. W 1989 r. został dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Z dniem 1 stycznia 2020 roku przechodzi na emeryturę.

Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Jest kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autorem i redaktorem licznych publikacji.

Prof. Jan Ostrowski to w prostej linii potomek Tomasza Ostrowskiego, który w roku 1788 dał początek naszego miasta. To także prapraprawnuk hr. Antoniego Ostrowskiego, z którego inicjatywy 6 lipca 1830 roku nadano Tomaszowowi prawa miejskie. Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij