Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Prezydent Andrzej Duda na otwarciu Areny Lodowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Mamy w Tomaszowie Mazowieckim poziom mistrzowski wśród zawodników, a teraz dodatkowo mamy obiekt, który śmiało może konkurować z najlepszymi tego typu obiektami - mówił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości otwarcia Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Jak dodał ma satysfakcję, że także w łyżwiarstwie, „zaistniała dobra zmiana”.


FOTO

Jak dodał, jest to „wielka satysfakcja i wielka radość”. - To jest nowoczesna Polska, to jest Polska ambitna, Polska rozwijająca się w sposób zrównoważony, czyli taki, że właśnie takie miasta jak Tomaszów Mazowiecki otrzymują tego typu obiekty. Po to, żeby się nimi opiekować, ale także po to, żeby się nimi szczycić, by przyciągać także gości z zagranicy, na treningi, na wielkie wydarzenia sportowe - zaznaczył prezydent.

Jak mówił, spełniło się marzenie łyżwiarzy, kibiców, wielu osób w Polsce. Wyraził przekonanie, że na nowo otwartym obiekcie będą w przyszłości rozgrywane Grand Prix, mistrzostwa Polski, Europy, świata. - Nasze łyżwiarstwo szybkie, figurowe, hokej na lodzie - jak mówił Andrzej Duda - znajdą w Tomaszowie Mazowieckim centrum, w którym będą mogły się rozwijać.

Prezydent pogratulował młodej łyżwiarce szybkiej z Tomaszowa Mazowieckiego Karolinie Bosiek, która wywalczyła kwalifikacje na 3000 metrów na olimpiadę w Korei.

Zadowolenia nie krył obecny na otwarciu hali szef resortu sportu Witold Bańka. Minister przypomniał, że świat sportu czekał na otwarcie takiego obiektu wiele lat. Jak mówił, inwestycje w sport, w infrastrukturę sportową są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju polskiego sportu. „Cztery lata rządów PiS to ok. 2 mld zł, które już przeznaczamy i chcemy przeznaczyć na obiekty sportowe” – powiedział.

To pierwszy w Polsce i długo oczekiwany przez zawodników oraz trenerów obiekt, w którym pod dachem mogą trenować i rywalizować łyżwiarze szybcy. To także jedna z najnowocześniejszych i największych w kraju aren sportowych.

- Niemożliwe stało się możliwe. Tomaszów Mazowiecki dał radę - powiedział podczas otwarcia prezydent Marcin Witko. - Jesteśmy dumni jako Polacy i jako tomaszowianie, a Europa i świat mogą nam pozazdrościć. Mamy nowoczesny, wielofunkcyjny i bezpieczny obiekt sportowy. Od dziś Tomaszów Mazowiecki może nosić miano stolicy polskiego łyżwiarstwa - dodał.

Arenę Lodową poświęcił ks. Edwarda Plena, krajowy duszpasterz sportowców.


FOTO


Budowa Areny Lodowej trwała zaledwie rok. Był to czas wytężonej pracy, dlatego prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko przyznał wyróżnienia następującym osobom:

 • Witold Bańska – Minister Sportu i Turystyki – bez jego wsparcia i rządowego dofinansowania Arena nie mogłaby powstać.
 • Roman Derks - prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, który wspierał inwestycję i miasto na każdym etapie budowy  
 • Tomasz Jurek – wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego – oraz pracownicy Urzędu Miasta Adam Koziełek, Dariusz Żeleźny, Andrzej Pawlik, Karolina Czok, Gabriela Stefańczyk – Wlazło, Jolanta Wojtkiewicz, Roman Kalita oraz Paweł Malej ze starostwa powiatowego.
 • Michał Gola oraz Tomasz Głażewski – 4disign (fordisign) – którzy stworzyli koncepcję Areny
 • Sylwester Piętak z MBI architekci – który projektował Arenę
 • Roman Saczywko prezes Rosa - Bud, Ryszard Stompór dyrektor w Rosa- Bud, Radosław Brudnicki kierownik budowy z z Rosa – Bud – czyli wykonawcy inwestycji   
 • Paweł Abratkiewicz, Wiesław Kmiecik, Jolanta Kmiecik – wspierali całe przedsięwzięcie, dawali cenne rady i pomysły, dzięki którym Arena powstała w takim, a nie innym kształcie
 • Zbigniew Bródka – od którego wszystko się zaczęło. To dzięki jego zwycięstwu w Polsce zaczęło się głośno mówić o tym, jak potrzebna jest tego typu inwestycja.
 • Bogumiła Drozdowska – na jej ręce prezydent przekazał statuetkę dla śp. Bogusława Drozdowskiego, który był twórcą łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Otwarcie Areny Lodowej uświetniły koncert. Najpierw na scenie wystąpiła Iwona Kmiecik z chórem z Miejskiego Centrum Kultury. Po godz. 17 rozpoczął się koncert formacji Sound’N’Grace, a na koniec usłyszeliśmy największe przeboje zespołu GENESIS, które wykonał Ray Wilson.

Pierwsza w Polsce Arena Lodowa

Polscy łyżwiarze w końcu doczekali się krytego toru. Przy ul. Strzeleckiej w Tomaszowie Mazowieckim powstała pierwsza w Polsce Arena Lodowa. Obiekt jest wielofunkcyjny – będą mogli w nim trenować przedstawiciele czterech dyscyplin olimpijskich tj. łyżwiarstwo szybkie i figurowe, short track oraz hokej.

Tomaszowska Arena Lodowa to najnowocześniejszy kryty tor łyżwiarski w tej części Europy. W październiku i listopadzie obiekt przeszedł wszystkie niezbędne testy operacyjne i jest już w pełni gotowy.

Inwestycja powstała z inicjatywy prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. W marcu 2016 roku tomaszowski magistrat ogłosił przetarg na budowę wielofunkcyjnej Areny Lodowej. Wzięło z nim udział 9 firm, a najlepszą ofertę złożyła firma Rosa-Bud.

Obiekt został zaprojektowany przez Sylwestra Piętaka z biura architektonicznego EMBI Architektura na podstawie koncepcji opracowanej przez Tomasza Głażewskiego i Michała Golę z biura architektonicznego 4DESIGN Architekci i Inżynierowie.  Wartość inwestycji to ponad 50 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosło około 20 mln zł.

Prezydent wmurował kamień węgielny

We wrześniu 2016 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Areny Lodowej.

Akt erekcyjny podpisali: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Sejmie RP Marek Matuszewski, starosta tomaszowski Mirosław Kukliński, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, mistrz olimpijski Zbigniew Bródka, zawodniczki Integracyjnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Tomaszów Mazowiecki Karolina Bosiek i Karolina Gąsecką oraz dyrektor firmy ROSA-BUD – wykonawcy inwestycji - Ryszard Stompór.  Akt erekcyjny  i kamień węgielny poświęcił ksiądz Zygmunt Nitecki, dziekan dekanatu tomaszowskiego.

W uroczystości wzięli również udział m.in. olimpijczycy, Tomaszowscy Ambasadorzy Sportu, parlamentarzyści i samorządowcy.

Arena jest wielofunkcyjna

Obiekt jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych rangi krajowej  i międzynarodowej. Spełnia wymogi związane z organizacją koncertów czy wystaw. Kubatura Areny Lodowej to 292 000 m3. Oprócz toru długiego w obiekcie znajduje się boisko do hokeja, w pełni wyposażone sale konferencyjne i sala do ogólnej rozgrzewki. W ramach inwestycji powstały również rozkładane boiska do piłki siatkowej (18x9m), piłki ręcznej (20x40m) i koszykówki (28x15m), korty tenisowe oraz tartanowa bieżnia.

Tomaszów Mazowiecki łyżwiarstwem stoi

Łyżwiarstwo szybkie jest mocno zakorzenione w Tomaszowie Mazowieckim. Nikomu nie trzeba przedstawiać takich wybitnych sportowców jak: Stanisława Wąchała, Wiesław Kmiecik, Jaromir Radke i Paweł Abratkiewicz. Obecnie w Tomaszowie Mazowieckim trenuje grono młodych, świetnie rokujących panczenistów.  Na najbliższych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Korei Południowej, o medale dla Rzeczypospolitej Polskiej będzie walczyć m.in. tomaszowianka Karolina Bosiek.

Nie tylko Arena

Arena Lodowa  to jeden z obiektów Tomaszowskiego Centrum Sportu. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”, podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie i Skansen Rzeki Pilicy, czyli pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Te dwie ostatnie atrakcje turystyczne odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Zobacz oficjalną stronę internetową obiektu: www.arenalodowa.pl

Arena Lodowa w liczbach:

 • 3.000 – 10.000 - tylu widzów pomieści Arena Lodowa;
 • 2.000 - tyle luksów posiada oświetlenie w obiekcie. Pozwala ono na realizację transmisji w rozdzielczości HD;
 • 1,5 - tyle sekund wynosi przesunięcie dźwięku między skrajnymi punktami w Arenie Lodowej. Dzięki systemowi wspomagania wszyscy uczestnicy wydarzeń w obiekcie usłyszą dźwięk w czasie rzeczywistym, bez tzw. pogłosu;
 • 292 000 - tyle metrów sześciennych ma kubatura Areny Lodowej;
 • 850 - tyle ton waży konstrukcja stalowa dachu;
 • 4 - tylu przedstawicieli dyscyplin olimpijskich będzie mogło trenować w Arenie Lodowej, tj. łyżwiarstwo szybkie i figurowe, short track oraz hokej;
 • 50,4 - tyle mln zł kosztowała budowa Areny Lodowej.

 


 Fot. Dariusz Kwapisiewicz

Źródło: własne, prezydent.pl


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij