Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-03-16

Jubileusz 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum

12 marca 1966 odbyło się pierwsze Walne Zebranie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Pięćdziesiąt lat później, w tomaszowskim muzeum odbyła się uroczystość jubileuszu TPM.

Jubileusz 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum


Towarzystwo Przyjaciół Muzeum powstało jako organizacja społeczna w 1966 r. z inicjatywy ówczesnego Kierownika Wydziału Kultury UM Antoniego Skrzydlewskiego, Państwa Mirosławy i Józefa Jastrzębskich, którzy kierowali wówczas Muzeum oraz grupy działaczy kultury przy poparciu ówczesnych władz administracyjnych i politycznych. Działalność stowarzyszenia zapoczątkowała grupa 23 członków-założycieli. W czasie Walnego Zebrania ustalono, że siedzibą TPM będzie Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Przez pięćdziesiąt lat swojej działalności TPM starało się popularyzować zbiory tomaszowskiego Muzeum oraz jego działalność naukową, kulturalną, oświatową i artystyczną, jak również ściśle współpracowało z placówką w zakresie gromadzenia i konserwacji zbiorów muzealnych, jego pracach naukowych, badawczych. Organizowało odczyty, konkursy, wycieczki i wystawy, zajmowało się działalnością wydawniczą związaną z historią naszego miasta.

Od 10 do 29 marca 2016 r. w tomaszowskim Muzeum będzie można zobaczyć wystawę Jubileuszową zorganizowaną z okazji 50 rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum.

Na wystawie pokazane zostały dokumenty dotyczące działalności Towarzystwa, oraz plakaty, wydawnictwa i albumy ze zdjęciami. Znaczną część wystawy stanowią wybrane obiekty, pozyskane do zbiorów muzealnych, dzięki organizowanym przez TPM Aukcjom Kolekcjonerskim.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij