Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Debatowali o programie „Zawołani po imieniu”

Przedstawiciele Urzędu Miasta, Muzeum i Młodzieżowej Rady Miasta uczestniczyli w III Zjeździe Przedstawicieli Samorządów i Partnerów programu „Zawołani po imieniu”, który został zorganizowany 1 lutego br. w Warszawie przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.Wydarzenie podzielono na trzy debaty. W panelu dla partnerów samorządowych poruszono temat troski o lokalne miejsca pamięci i dostępu przyszłych pokoleń do wiedzy o historii najbliższych okolic. Przypomnijmy, że miejski samorząd stał się partnerem programu poprzez jedyne w województwie łódzkim upamiętnieniei Karoliny Juszczykowskiej, mieszkanki naszego miasta ratującej Żydów podczas okupacji niemieckiej , które wspólnie z Instytutem Pileckiego zainicjowano we wrześniu 2020 r.

Panel dla młodzieżowych rad powiatów i gmin obejmował również zajęcia warsztatowe, podczas których wypracowywano formuły zwiększania udziału dzieci i młodzieży w dbaniu o historię swojego regionu. W panelu dla edukatorów wypracowywano metody i sposoby docierania do młodych osób, zachęcające ich do pełnienia roli lidera lokalnej pamięci. Zebrane i wypracowane przez młodzież wszystkich samorządów rekomendacje oraz wnioski przedstawiała i omawiała przedstawicielka tomaszowskiej Młodzieżowej Rady Miasta, Anna Pakowska, która reprezentowała głos młodego pokolenia we wspólnej dyskusji i wymianie doświadczeń.

Zjazd był okazją do podsumowania czterech lat współpracy z samorządami w ramach programu „Zawołani po imieniu”. Dla delegacji z naszego miasta był również okazją do rozmowy z prof. Magdaleną Gawin, inicjatorką programu i dyrektorem Instytutu oraz analizy działań naszego samorządu, mających na celu utrwalanie pamięci o minionych wydarzeniach, posiadających nieocenioną wartość historyczną.

Z ramienia Urzędu Miasta w Zjeździe uczestniczyła Iwona Sudak - dyrektor Wydziału Edukacji UM, Anna Pakowska – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz dr Daniel Warzocha – kustosz Działu Historycznego Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij