Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Antoniańskie wędrówki po ziemi tomaszowskiej

Od 17 do 19 czerwca tomaszowscy harcerze z  hufca Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowali na terenie powiatu tomaszowskiego w ramach tygodnia Antoniańskiego Harcerski Rajd Krajoznawczo – Turystyczny  pod nazwą „Antoniańskike wędrówki po ziemi tomaszowskiej”. Rajd był poświęcony 1050-leciu Chrztu Polski i ustanowieniu św. Antoniego Padewskiego patronem miasta i powiatu.

Antoniańskie wędrówki po ziemi tomaszowskiej

Trzydniowa impreza obejmowała swym zasięgiem, obok wędrówki pieszej, spływu kajakowego, jazdę rowerami, grę terenową oraz konsolidacyjne spotkania przy ognisku i muzyce gitarowej. Uczestnicy, pokonujący trasy rajdowe w grupach integracyjnych,  na punktach kontrolnych mieli okazje poznać i wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu historii, patriotyzmu oraz krajoznawstwa powiatu tomaszowskiego.

W rajdzie wzięło udział pięćdziesięciu uczestników z powiatu tomaszowskiego oraz poszczególne drużyny harcerskie: 1.Tomaszowska Drużyna Harcerska „Burza” im. 27. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 4. Ujezdzka Gromada Zuchowa „Wolne Orły”, 7. Czerniewicka Drużyna Harcerska „Łosie”, 15. Tomaszowska Drużyna Harcerzy „Dziewięć sił” im. rtm. Witolda Pileckiego, 22. Tomaszowska Artystyczna Drużyna Harcerska „Słoneczni” im. Aleksandra Kamińskiego, 27. Tomaszowska Gromada Zuchowa „Małe co nieco”.

Rajd rozpoczął się w piątek przy Obelisku Harcerskim uroczystym apelem o godzinie 14:00, następnie uczestnicy wyruszyli na trasę miejsko – rowerową. Pierwszym punktem było zwiedzanie Grot Nagórzyckich skąd uczestnicy udali się leśną ścieżką do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie oprócz zwiedzania wystawy muzealnej na świeżym powietrzu oraz ekspozycji zawartej w  budynku 92- letniego młyna musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących św. Antoniego z Padwy. Kolejnym punktem na trasie był Rezerwat Przyrody „ Niebieskie Źródła”. Harcerze zmierzyli się tam z krótkim quizem dotyczącym chrztu polski. Dodatkowymi miejscami zwiedzania powiatu tomaszowskiego były pomnik Tadeusza Kościuszki, kościół św. Antoniego Padewskiego, muzeum regionalne, Szkoła Muzyczna. Podczas trasy, uczestnicy poznali historię przyjęcia Chrztu przez księcia Mieszka I, dowiedzieli się, kim był św. Antoni Padewski. Po ukończonej trasie nastąpiło zakwaterowanie
w Ośrodku Wypoczynkowym „Przystań”, a następnie odbyło się ognisko integracyjne.

Drugi dzień rajdu rozpoczął się spływem kajakowym z Tomaszowa Maz. przez Spałę, Teofilów do Inowłodza. Po zakończeniu spływu uczestnicy mieli do pokonania trasę terenową
z punktami kontrolnymi ustawionymi w Inowłodzu: kościół św. Idziego; ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Po grze terenowej rajdu uczestnicy wyruszyli na trasę krajoznawczą z ustawionymi punktami kontrolnym w następujących miejscach: szkoła niepubliczna w Królowej Woli, kompleks bunkrów z czasów II wojny światowej w Konewce gdzie harcerze mieli przerwę obiadową,  Centralny Ośrodek Sportu w Spale, kościółek myśliwski w Spale, posąg Żubra w Spale
po czym wróciliśmy do Tomaszowa. Wieczorem po zjedzeniu kolacji odbyło się ognisko, na którym patrole przedstawiły scenki Chrztu Polski oraz odbył się turniej z wiedzy o historii przyjęcia Chrztu przez Mieszka I i o życiu św. Antoniego Padewskiego. W niedzielę z samego rana, nasi uczestnicy wyruszyli na ostatnią trasę rekreacyjną z trzech tras Rodzinnego Parku Linowego zlokalizowanego nad Pilicą znajdującą się w tomaszowskim parku linowym.

Po przejściu wszystkich tras odbył się apel zakończeniowy, na którym zostały przyznane nagrody, dyplomy, puchary dla najlepszych uczestników i patroli rajdowych.

Zwycięskimi patrolami okazały się drużyny tomaszowskiego hufca:

I miejsce -  22 Tomaszowska Artystyczna Drużyna Harcerska „ Słoneczni” im. A. Kamińskiego

II miejsce – 15 Tomaszowska Drużyna Harcerzy „ Dziewięć sił’ im. rtm. W. Pileckiego

III miejsce – 1 Tomaszowska Drużyna Harcerska „Burza’’ im. 21 Dywizji Piechoty AK.

Na trasie zuchowej zostały przyznane ex aequo dwa pierwsze miejsca dla obu gromad.

Na sam koniec Harcerskiego Rajdu Krajoznawczo – Turystycznego wszyscy uczestnicy zawiązali krąg i odśpiewali harcerskie „Bratnie Słowo” oraz została puszczona Antoniańska iksra przyjaźni.

Uczestnicy rajdu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu. Głównym współorganizatorem tego wydarzenia było Starostwo Powiatowe.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij