Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Odnowili pomnik L.W. Maya

Pomnik Leona Witolda Maya, zlokalizowany na cmentarzu ewangelickim przy ul. Smutnej został odnowiony. Z tej okazji 31 maja odbyła się uroczystość odsłonięcia symbolicznego miejsca pamięci poświęconego pastorowi.

W czasie uroczystości zebranym została przybliżona sylwetka L.W. Maya oraz jego zasługi na rzecz Tomaszowa Mazowieckiego i mieszkańców. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W imieniu prezydenta Marcina Witko wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożył Tomasz Migała – Z-ca Prezydenta Miasta.

Miejsce pamięci poświęcone L.W. Mayowi poddane zostało renowacji przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego ze środków zebranych podczas XXV kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych tomaszowian” oraz dzięki otrzymanym grantom z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji ORLEN w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!”.

Pastor L.W. May proboszczem parafii ewangelickiej w Tomaszowie został w 1913 roku. Aktywnie działał na rzecz miasta. Był członkiem komitetu budowy pomnika Tadeusza Kościuszki oraz współautorem publikacji „Tomaszów bohaterowi narodowemu” towarzyszącej obchodom dni kościuszkowskich. W 1919 roku powołano go do Rady Miejskiej Tomaszowa. Był także nauczycielem w Gimnazjum Koedukacyjnym Stowarzyszenia Kupców Tomaszowskich, gdzie uczył języka niemieckiego, łaciny i religii. Za swoją działalność społeczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Po zajęciu Tomaszowa przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. został aresztowany i wraz z innymi zakładnikami więziony w budynku straży pożarnej przy ul. POW. Po kilku dniach został zwolniony, ale później ponownie trafił do aresztu, w którym spędził prawie 8 miesięcy i z którego tym razem został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Został stracony w obozie 19 grudnia 1940 roku.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij