Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Nocny charytatywny maraton dla Zosi Rumińskiej. Zebraliśmy blisko 3,5 tys. zł!

Kilkaset osób wzięło udział w nocnym charytatywnym maratonie rowerowym z FANTI BIKE, który odbył się w sobotę (20 sierpnia) na pl. Kościuszki. Wolontariusze zebrali w sumie 3.452,10 zł! Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie Zosi Rumińskiej, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe.

Zosia

Charytatywny maraton rozpoczął się o godz. 21 przy kolorowych światłach i rytmicznej muzyce.  Za każdą jazdę na rowerku  do Indoor Cyclingu trzeba było wrzucić do puszki co najmniej 5 zł. Do godz. 23 z blisko trzydziestu pojazdów skorzystało kilkaset tomaszowian. Pieniądze zbierali wolontariusze, m.in. przyjaciele rodziny Zosi Rumińskiej, harcerze Hufca ZHP w Tomaszowie Mazowieckim i pracownicy Urzędu Miasta.

Wśród jadących udało nam się dostrzec m..in. prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko, zastępcę prezydenta Zofię Szymańską, członków Stowarzyszenia Abstynenckiego AZYL, radne Rady Miejskiej Beatę Stańczyk i Iwonę Flamholc, zastępcę dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Beatę Arkuszyńską, dyrektor wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia w Urzędzie Miasta Wandę Rybak, czy naczelnego pielęgniarza w Tomaszowskim Centrum Zdrowia Konrada Borowskiego.

Nocny charytatywny maraton odbył się pod patronatem Urzędu Miasta.

Zosia jest podopieczną Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Zosia i jej siostra Hania, urodziły się w 31 tygodniu ciąży, z wagą 1600gr i 1800gr. Tuż po urodzeniu bliźniaczki wymagały leczenia szpitalnego, przebywały w inkubatorach. Hania urodziła się w umiarkowanej zamartwicy z niewydolnością oddechową. U Zosi, po pierwszym badaniu US,  a następnie RM głowy stwierdzono zmiany malacyjne PVL w istocie białej OUN. Już w szpitalu dziewczynki były konsultowane przez Neurologa i Rehabilitanta – u Hani wskazano cechy niedojrzałości, u Zosi zmienne napięcie mięśniowe, jednoznacznie stwierdzono zaburzenie wzorców ruchowych. U obu dziewczynek rozpoczęto rehabilitacje bardzo wcześnie. W tygodniu, kiedy powinny przyjść na świat, jako donoszone dzieci, dziewczynki rozpoczęły już zajęcia metodą NDT Bobath. Na dzień dzisiejszy Hania radzi sobie bardzo dobrze ma niewielkie opóźnienie rozwojowe, wynikające z wcześniactwa. U Zosi pomimo ciężkiej pracy rehabilitantów, rodziców oraz przede wszystkim jej ciężkiej pracy, rozpoznano mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu czterokończynowego kurczowego oraz małogłowie. W badaniu wzroku stwierdzono zaburzenie widzenia obuocznego oraz zeza.


Zosia od urodzenie jest intensywnie rehabilitowana w ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim oraz w Kolorowym Ośrodku w Łodzi. W maju tego roku rozpoczęła też terapię w ośrodku rehabilitacji UniqueCenter i postępy w jej rozwoju są ogromne. Koszty poniesione na terapie od maja tego roku przekroczyły już 10 000 zł.  Zosia została zakwalifikowana na kolejne turnusy, za które trzeba zapłacić 6 800 zł. Rehabilitacja to intensywna praca dla Zosi do wykonania, aby było to możliwe niezbędne jest zaopatrzenie dziecka w odpowiedni sprzęt tj. ortezy pełniące funkcję buta korygującego, krzesełko do rehabilitacji i karmienia, pionizator, kamizelka, balkonik czy też chodzik a także specjalistyczny wózek. Jego koszt oscyluje od 15 000 zł nawet do 60 000 zł. Trzeba też mieć na uwadze to, że dzieci z takiego sprzętu wyrastają.

ZOSIAczkowo - strona Zosi Rumińskiej na FacebookuTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij